Kryptowaluty - Jak zacząć? Jak działają? Megaporadnik początkującego - od A do Z!
Na przestrzeni lat powiedziano o nich wiele - padło mnóstwo słów pełnych zachwytu z ust tych, dla których kryptowaluty są technologią przyszłości i innowacją, która zmieni świat. Wiele osób z podekscytowaniem mówi o kryptowalutach i możliwościach, jakie ze sobą niosą. To nie jest przecież tak, że kryptowaluty to tylko pieniądz, którym handluje się na giełdach. Padły także i negatywne opinie, mające na celu powstrzymać Bitcoina przed przedarciem się do mainstreamu. Instytucje finansowe najpierw się go obawiały i robiły wszystko, by bronić swoich interesów - traktowały Bitcoina jako zagrożenie dla tradycyjnych rynków finansowych i to zagrożenie starały się zdusić w zarodku. Pojawiały się także instytucje dostrzegające w Bitcoinie szansę na rozwój - to one wskakiwały do tego pociągu jako pierwsze. Za nimi kolejne. Dzisiaj nie ma już wątpliwości, że kryptowaluty znajdą swoje zastosowanie w realnym świecie i nic już nie powstrzyma ich przed opanowaniem praktycznie każdej gałęzi gospodarki.
Wraz z rosnącą popularnością kryptowalut, pojawiają się także zagrożenie - opinie na temat poszczególnych projektów w Internecie są często stronnicze, mało obiektywne i wiarygodne, gdyż ludźmi kieruje przede wszystkim chęć szybkiego wzbogacenia się, a nie naświetlenia początkującym entuzjastom tematu, który ich interesuje. Stąd pojawia się wiele nieuczciwych artykułów, recenzji czy projektów nastawionych na szybki zysk i tzw. exit. Większość mainstreamowych mediów traktuje to jako stereotyp, mówiąc o kryptowalutach jak o czystym hazardzie, a tak naprawdę istnieje tyle wspaniałych projektów, że miłośnikom, takim jak ja, aż serce pęka, gdy są bezpodstawnie oczerniane.
Czym są kryptowaluty?
Narodziny Bitcoina - skąd się wziął i jak to się zaczęło?
Czym są altcoiny?
Kopanie, decentralizacja i różnice między tokenem a kryptowalutą
Oczywiście to nie wszystko - tych różnic jest bardzo dużo, jednakże jeśli nie zajmujecie się programowaniem, to zupełnie Was one nie dotyczą i nie ma sensu zagłębiać się w ten temat - chyba, że bardzo Wam zależy i jesteście ciekawi tych różnic. W praktyce tokeny i kryptowaluty podlegają tym samym regułom i oba te aktywa są notowane na giełdach - ich zakup czy sprzedaż nie różni się zupełnie niczym i tak naprawdę sama ich wartość nie zależy od tego czy ma się do czynienia z kryptowalutą, czy z tokenem. Kryptowaluty zwykle wykorzystuje się jak pieniądze - tokeny to żetony posiadające określoną wartość i służą np. do pozyskiwania funduszy na rozwój projektu, obniżania opłat na giełdzie czy nagradzania użytkowników sieci. Często działają one także w sposób zbliżony do tradycyjnych akcji - mówimy wtedy o tokenach inwestycyjnych, a nie użytkowych.
Tokeny są (w niektórych przypadkach) częściowo lub w 100% zabezpieczone przez tradycyjne dobra np. przez złoto czy waluty - ich giełdowe kursy podążają za cenami tych dóbr. Można by powiedzieć, że tokeny reprezentują je cyfrowo. Stable coiny, bo o nich mowa, to np. Tether (USDT) czy Binance USD (BUSD). Warto zagłębić się w temat, bo stable coiny wykorzystuje się bardzo często do handlu na giełdach kryptowalut - można w ten sposób w odpowiednim momencie zabezpieczyć swoje środki tak, by nie stracić na spadkach notowań lub wyjść z inwestycji wraz z zarobionymi odsetkami. Za ich pomocą kupuje się i sprzedaje inne tokeny czy kryptowaluty. W momencie wymiany kryptowaluty np. Bitocina na stable coiny nie powstaje obowiązek podatkowy - podatki płaci się dopiero od zysku z kryptowalut np. podczas wypłaty środków na rachunek bankowy.
Czy kryptowaluty są bezpieczne? A może wiążą się z dużym ryzykiem?
Kryptowaluty biją rekordy popularności ze względu na możliwość szybkiego zarobku i wzbogacenia się na nich przy stosunkowo małej inwestycji. Cechują się one ogromnymi wzrostami cen, ale - co za tym idzie - potężnymi wahaniami, na które wpływ ma także wielkość samego rynku. Z takich wahań oczywiście korzystają traderzy - pozostali czasami tracą. Wiele zależy od tego czy nastawiasz się na szybki zysk, czy inwestujesz długoterminowo w topowe kryptowaluty - wtedy ryzyko jest sporo mniejsze. W trakcie hossy zwykle wartość cyfrowych aktywów wzrasta co najmniej kilkukrotnie w ciągu kilku czy kilkunastu miesięcy. Po hossie następuje bessa i jesteśmy świadkami kilkukrotnych spadków. Dzieje się to cyklicznie, więc inwestując długoterminowo w Bitcoina nie musisz się martwić o to, że cena nagle zaczęła spadać - po tym okresie zawsze następuje hossa i ceny znów szybują w górę. Warto być cierpliwym, bo koniec hossy i początek bessy trudno jest przewidzieć - niewykluczone, że nie wyjdziesz ze swojej inwestycji w porę. W takim wypadku lepiej czekać na kolejne wzrosty niż minimalizować straty. Sam na Bitcoinie straciłem blisko 50% zainwestowanych pieniędzy - przykro było patrzeć, gdy z 10000$ robiło się 5000$ i nic nie zapowiadało zmiany. Nie wyprzedałem jednak swojego portfolio - było ciężko, ale postanowiłem nic nie robić i ostatecznie sporo zarobiłem w 2021 roku. Warto zatem czekać na kolejną hossę, nie sprzedawać i nie panikować. Chyba, że zainwestowaliśmy w scam - wtedy hossa już nic nie zmieni.
"Hodl the door!" - czym jest hodlowanie kryptowalut?
Czym jest trading kryptowalut?
Dostępność kontaktów terminowych pozwala zarabiać (i tracić) na wzrostach i spadkach cen. Można także grać z dźwignią, czyli zawierać transakcje na kwoty daleko przekraczające wartość środków posiadanych na rachunku giełdowym. W tym przypadku ryzyko jest wręcz ekstremalnie wysokie, a gwałtowne zmiany cen sprawiają, że nierzadko dotkliwe straty ponoszą także doświadczeni traderzy. Ale pamiętajmy - trading to adrenalina, zatem granie z dźwignią dla niektórych osób może być zdecydowanie większą dawką emocją niż zwykły trading.
Rynek kryptowalut to młody rynek - czy wiąże się to z większym ryzykiem?
Wspomniane regulacje, a raczej ich brak, niosą ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, zarówno tokeny, jak i kryptowaluty emitowane są przez przeróżne podmioty - również nieuczciwe. W branży krypto nie brakuje zatem oszustów, bo w końcu nie muszą się one stosować do żadnych wymogów i praw - bez problemu mogą się także chronić przed roszczeniami inwestorów czy zachowywać pełną anonimowość. Co prawda jest to ryzyko, na które narażeni są przede wszystkim nieświadomi początkujący - to oni najczęściej nie wiedzą, w jakie projekty inwestować, czytają opinię w Internecie i inwestują w scamy. Warto pamiętać o tym, by trzymać się w takim wypadku giełd o niepodważalnej reputacji, by uniknąć przykrych niespodzianek. Niektóre giełdy np. Binance weryfikują projekty i nie notują przypadkowych czy podejrzanych tokenów i kryptowalut. Nie wszystko w świecie kryptowalut jest zatem całkowitą loterią dla inwestora.
Druga sprawa - a raczej po drugie - handel na rynku kryptowalut trwa 24/7 i jest to istotna różnica, o której należałoby pamiętać. Sprzyja to gwałtownym ruchom cenowym, co można zauważyć szczególnie w okresie obniżonej płynności, czyli w święta i w weekendy. Można wtedy coś przeoczyć, bo przecież nie jest tak, że jesteśmy na nogach przez całą dobę. Oczywiście takie wahania mają miejsce również w ciągu tygodnia - mamy przecież do czynienia z rynkiem stosunkowo młodym i małym. Do tego dochodzi fakt, że spadki cenowe są bardzo często konsekwencją tweeta, posta na Facebooku czy plotki puszczonej przez jakąś wpływową osobę. Mogliśmy to zaobserwować po wypowiedziach Elona Muska na temat Bitcoina czy Dogecoina. Warto wziąć to wszystko pod uwagę - być może kilka grubych ryb postanowi oczernić Bitcoina w tym samym czasie i będziemy świadkami kolejnej poważnej zapaści na rynku. Na szczęście inwestorzy kryptowalutowi są tego świadomi i po czasie da się do tego przyzwyczaić. Polecamy wnikliwie śledzić komentarze i newsy na portalach kryptowalutowych - bywa, że viralowa informacja uderza w rynek dopiero kilka godzin po jej publikacji.
Oszustwa, scamy i manipulacje rynkiem kryptowalut
Jak i kiedy bezpiecznie kupić kryptowaluty?
Cykliczność rynku kryptowalutowego
Kupuj kryptowaluty tanio, sprzedawaj drożej - czy na pewno?
Czy warto inwestować w kryptowaluty?
To może Cię zainteresować:
Link do rejestracji na największej giełdzie kryptowalut
Jak kupić kryptowaluty?
0 Komentarze